3M - 311 SINGLE COATED FOAM TAPE CARTON - TRANSPARENT 48MM X 100M
PRODUCT DESCRIPTION
Scotch® Box Sealing Tape 311 securely closes a wide variety of lighter weight box materials, including recycled fiberboard. Experts developed a polypropylene backing that is easy to handle and will maintain its performance and appearance better than most products when exposed to fluorescent and UV light. The backing easily conforms around edges and on rough surfaces for a tight seal.
FEATURES & BENEFITS
TECHNICAL SPECIFICATIONS
| Product Type | Box Sealing Tape |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Backing Material | Polypropylene |
| Colour | Transparent |
| Package Type | Roll |
| Tensile Strength | 438 N/100mm |
| Elongation @ Break | 125 % |
| Length | 100 m |
| Width | 48 mm |
| Thickness | 52 µm |
| Package Quantity | 36 per Case |
| Applicable Industries | Electronics, Food and Beverage, General Industrial, Medical, MRO, Paper, Print |

