BOSTIK POLYURETHANE SEAL-N-FLEX 1 - BLACK - 600ML SAUSAGE
PRODUCT DESCRIPTION
Bostik Seal ‘N’ Flex® 1 is a one part, gun grade, moisture curing, low flex polyurethane sealant.
- Low modulus± 50% joint movement
- Resistant to normal weathering conditions such as rain, sunlight,
- Snow, atmospheric contamination and pollution
- CSIRO RILEM Long Term Sealant Durability Study DBCE Doc.97/196 (M)
- Brickwork & blockwork
- Weatherpro of sealing of joints in precast and tilt up panels
- Plasterboard face and paper lined recessed edges
TECHNICAL SPECIFICATIONS
| Product Type | Polyurethane Sealant |
| Colour | Black |
| Package Size | 600 mL |
| Package Type | Sausage |
| Physical Form | Paste |
| Odour | Characteristic |
| Cure Time | 7 days (Full), 14 days (20 mm) |
| Hardness | 30 Shore A |
| Elongation at Break | >900 % |
| VOC Content | 74 g/L |
| Specific Gravity | 1.25 g/mL |
| Shelf Life | 24 months |
| Resistant Properties | Chemical Resistance to Dilute Acids, Alkalis and Some Solvents, Intermittent Contact with Petroleum and Diesel |
| Solubility (Yes/No) | No |
| Chemical Compositions | Xylenes (O-, M-, P- Isomers) Urea, N,N''-(Methylenedi-4,1-Phenylene)Bis[N'-Butyl, Benzenesulfonyl Isocyanate, 4-Methyl-Benzene, 1,3-Diisocyanatomethyl |
| Storage Conditions | Cool, Dry and Ventilated Conditions |
| Cure Method | Moisture Cure |
| Operating Temperature Rating | -40 to +75 °C |
| Applications | Concrete and Render, Precast and Tilt Up Panels, Brickwork and Block Work, Plasterboard Face and Paper Lined Recessed Edges, Fibre Cement Sheet, Aluminium Windows, Granite, Sandstone and Marble, Grc, Fiberglass and Mostly Specialty Panel Systems |

