FOSROC THIOFLEX 600 POURING GRADE BASE 16L PAK
PRODUCT DESCRIPTION
Sealing horizontal movement joints in building and civil engineering structures, including roads, floors, airfields and subways.
TECHNICAL SPECIFICATIONS
| Product Type | Joint Sealant |
| Colour | Grey |
| Package Size | 14.8 L |
| Physical Form | Paste |
| Odour | Polysulphine |
| Cure Time | 28 days (5°C), 14 days (15°C), 7 days (25°C) |
| Hardness | 15 to 23 Shore A |
| VOC Content | 45 g/L |
| Specific Gravity | 1.65 |
| Shelf Life | 12 months |
| Resistant Properties | Fuel Resistant, High Resistant to ageing, Chemical Resistant |
| Solubility (Yes/No) | No |
| Relative Vapour Density | >1 |
| Chemical Compositions | Alkanes, C14-17, Chloro-, Bisphenol-A Epoxy Resin |
| Storage Conditions | Dry Conditions |
| Cure Method | Chemical Cure |
| Operating Temperature Rating | -5 to +50 °C (Application) |
| Applications | Building and Civil Engineering Structures, Including Roads, Floors, Airfields and Subways |

