SCREW T17 HEX BARE C4 12-11 X 45
PRODUCT DESCRIPTION
A coarse thread hex head screw designed for a range of general fastening applications such as fixing timber or thin steel to a timber substrate, whilst eliminating the need for pre-drilling. The Type 17 point is a sharp, fluted point offering great timber penetration and drive when accompanied by a coarse biting thread, ultimately allowing for a quicker and cleaner install. This screw is available in zinc yellow or class 4 galvanised variants, making it ideal for internal and external applications.
A coarse thread hex head screw designed for a range of general fastening applications such as fixing timber or thin steel to a timber substrate, whilst eliminating the need for pre-drilling. The Type 17 point is a sharp, fluted point offering great timber penetration and drive when accompanied by a coarse biting thread, ultimately allowing for a quicker and cleaner install. This screw is available in zinc yellow or class 4 galvanised variants, making it ideal for internal and external applications.
| Drive | Hex |
| Finish | Class 4 |
| Head | Hex |
| Head size | 5/16" |
| Length | 45mm |
| Quick find or apn | Q535 |
| Size | 5/16" |
| Spec 1 | As3566 + Scratchguard |
| Thread pitch | 11tpi |
Brand: BRANDS MAY VARY
Product Code: STHBC412045
SKU: D48020
Product Code: STHBC412045
SKU: D48020
All Stores Availability:
13587 In Stock. Click for branch-specific stock levels.
Price:
$1,226.15 Per 1000
Ex Tax: $1,114.68
Box Quantity: 1000Ex Tax: $1,114.68
Qty:
- OR -



@2x.jpg)