SCREW T17 HEX SEAL C4 12-11 X 25 WOODLAND GREY
PRODUCT DESCRIPTION
A coarse thread hex head screw with EPDM sealing washer designed for a range of general fastening applications such as fixing timber or thin steel to timber substrates, whilst eliminating the need for pre-drilling (some hardwood substrate may require pre-drilling). The Type 17 point is a sharp, fluted point offering great timber penetration and drive when accompanied by a coarse biting thread, ultimately allowing for a quicker and cleaner install. This screw is available in zinc yellow or class 4 galvanised variants, making it ideal for internal and external applications.
A coarse thread hex head screw with EPDM sealing washer designed for a range of general fastening applications such as fixing timber or thin steel to timber substrates, whilst eliminating the need for pre-drilling (some hardwood substrate may require pre-drilling). The Type 17 point is a sharp, fluted point offering great timber penetration and drive when accompanied by a coarse biting thread, ultimately allowing for a quicker and cleaner install. This screw is available in zinc yellow or class 4 galvanised variants, making it ideal for internal and external applications.
| Colour | Woodland Grey |
| Drive | Hex |
| Finish | Class 4 Painted |
| Head | Hex Seal |
| Head size | 5/16" |
| Length | 25mm |
| Quick find or apn | Q600-Wg |
| Size | 5/16" |
| Spec 1 | As3566 |
| Thread pitch | 11tpi |
Brand: BRANDS MAY VARY
Product Code: STHSC412025WG
SKU: TWGW4SH1211025
Product Code: STHSC412025WG
SKU: TWGW4SH1211025
All Stores Availability:
8757 In Stock. Click for branch-specific stock levels.
Price:
$1,633.25 Per 1000
Ex Tax: $1,484.77
Box Quantity: 1000Ex Tax: $1,484.77
Qty:
- OR -


